Смарт-все-навколо і недуже-смарт-Homo

Сучасність дає нам дуже багато всього “смарт”… смарт-будинки, -машини, -скутери, -годинники, -телевізори, -телефони, -плойки, -полив, -кондиціонер, -кавоварка, -унітаз тощо – це вже не фантастика, а наша дійсність.

Всі “смарт”-речі привносять комфорт в наше життя. Проте люди дуже часто не розуміють, якими загрозами для приватності та безпеки це супроводжується. А головне – яку додаткову відповідальність накладають на нас “смарт”-речі і які загрози, вже для життя, вони несуть.

Смарт-все-навколо і недуже-смарт-Homo

Про доволі просту атаку на зарядні пристрої для планшетів і смартфонів я писав нещодавно. Ще раніше про Bluetooth-плойки, які можна увімкнути віддалено, перегріти і спричинити пожежу. Зараз черговий приклад потенційної загрози виникнення пожежі через стороннє втручання в такий популярний зараз клас пристроїв, як 3D-принтери\різаки. І такі повідомлення з’являються чи не щодня. Кількість пристроїв зростає, кількість строк програмного забезпечення зростає ще швидше… все важче розібратись в коді програм – на це немає часу в розробників… потрібно швидко випустити продукт і продати, а потім, можливо, почати думати про безпеку.

Вчора поки оформлював договір на новий домашній Інтернет, то дивився на вітрину з електроскутером відомої фірми і розмірковував, як можна його “хакнути”… паралельно переглянув декілька пошукових видач за темою і стало сумно – нічого вигадувати непотрібно – все вже є… Для тих же електромобілів, а вони “смарт”, вже мають бути інші гаражі, інші засоби вогнегасіння, регулярні оновлення прошивок (якщо є підтримка від виробника) тощо.

Це все “смарт” на фоні “лібералізації освіти” (тема окрема складна) призводить загалом до тотального нерозуміння процесів, що відбуваються навколо, в т.ч. і в технічному плані… навіть на рівні власного помешкання. Відповідно, у людей складається хибне уявлення про безпеку… і вже безпеку життя. Перефразовуючи відомий вислів:

Обсяг “смарт” в Світі – величина постійна, але кількість пристроїв швидко зростає і перебирає частину “смарт” від людей.

Складовою проблеми є те, що не можна взяти найняти умовного ІТ-івця і бути впевненим, що все буде добре… проблема складна і, якщо коротко, то ми просто приречені жити у стані постійного “зламу” різноманітних систем навколо нас.

Варто розуміти, що це відносно наших пращурів ми є Homo sapiens. Тож наявність всього “смарт” ніяким чином не позбавляє від персональної відповідальності за те, що відбувається навколо… варто і самим бути Смарт, а не тільки тішитись назвою свого виду.