Бекап, бекап і ще раз – бекап (IT)

Зараз трохи випало часу дати декілька порад щодо того, як організувати свої електронні данні таким чином, що б у разі втрати основних носіїв інформації (телефонів, ноутбуків тощо) був шанс на їх відновлення. Зараз живлення вимикається часто, і скоріше за все – буде вимикатись ще частіше. Жодні UPS і генератори не забезпечать вас електроенергією 24\7. Про атаки наZистської роZZії я взагалі згадувати не буду.

Тут торкнусь трохи суто групових рішень… коротко порада бізнесу, який все ще не реорганізував свою роботу і головне – порада родинам.

Про шифрування буде суто в розрізі збереження резервних копій у “хмарах”. Про паролі та засоби авторизації зараз також не буду нагадувати.

Бекап, бекап і ще раз - бекап (IT)

Бізнесу

Як і що робити – для цього у вас мають бути специ (штатні або на аутсорсі), але глобально – оптимізуйте (скоротіть) ваші ІТ-ресурси і перемістіть все в хмару… бажано за межами України. Якщо хочеться трохи зекономити та підтримати українських хостерів, то оперативна частина – вся в Україні, а резервні копії – регулярні та різні обов’язково закордоном.

Родинам

Для родин, звісно, ідеальним рішенням буде, якщо всі використовують одні й ті самі платформи, системи тощо. Тоді резервування важливих даних буде надійнішим, швидшим та дуже дешевим.

1. Наведіть нарешті лад з вашими фото та відео – видаліть все непотрібне!!! і для початку згрупуйте все важливе в одному місці з чіткою ієрархією тек (наприклад: загальне, мама, тато, доця, син, песик… а в них школа, робота, відпочинок тощо… по роках та\або місцях).

Оті три знаки оклику (!!!) не є проявом неповаги до читачів, а акцентують увагу на тому, що вартість “хмари” може бути в десятки разів дорожчою, якщо ви будете пхати все підряд, а головне – ви ризикуєте втратити дійсно важливі дані, якщо величезні бекапи не будуть робитись регулярно та\або не будуть цілісними. Великі бекапи – це й додаткова вартість за послуги Інтернет… оптимізовані архіви можна робити і через мобільний Інтернет, а ось величезні – зжеруть всі ваші пакетні мегабайти на раз-два.

2. Купіть один спільний на всю родину диск (бажано SSD з USB 3.0+) на 2 TB і поставте собі задачу зібрати всі важливі для вас медіа-матеріали (картинки, фото, відео, аудіо, книги, робочі файли, копії офіційних документів, домашню бухгалтерію тощо).

Звісно, хоча б раз на місяць скидайте (не захламлюючи) на цей диск всі важливі для вас дані та тримайте його в “тривожній” валізці.

3. Обов’язково придбайте на родину “хмаринку” для створення автоматичних резервних копій.

3.1. З технікою Apple (телефонами, планшетами, ноутбуками тощо) це все робиться дуже легко і вартість “хмаринки” на всю родину для вас буде ~10$ на місяць (2 TB – це з головою). Ціну вказав з розрахунку власного використання суто для телефонів.

3.2. Якщо у вас комп’ютери\ноутбуки з Windows\Linux, то варіантів купа (Google, Dropbox, OneDrive тощо)… обирайте те, що більше до душі… але на родину такі рішення зазвичай виходять значно дорожче.

З умовно дешевого і робочого можу порадити Contabo Object Storage 1 TB (на місяць 12$+2,5$ ПДВ від Гетманцева) + Duplicati (S3) з AES-шифруванням. Автоматично резервувати на щоденній основі варто всі важливі теки та тримайте 10-20 останніх копій (перше резервування буде дуже тривалим, а наступні швиденькими).

Якщо у вас дома є NAS, то тим же Duplicati можна робити додаткову копію і на нього. Не забувайте про AES-шифрування (пам’ятайте, що у разі чого, скоріше за все, цей NAS лишиться вдома).

3.3. Якщо телефон на Android, то, імовірно, рішення варто брати від Google – він там і так є, тому це простіше. Ціну рішення не підкажу.

Мій варіант

1. Apple на родину для мобільних пристроїв (10$ на місяць).

2. Contabo Object Storage 1 TB (14$ на місяць) + Duplicati щоденно (20 останніх копій) майже повністю $home на всіх Linux\Windows.

3. Локальний NAS + Duplicati щоденно (20 останніх копій) майже повністю $home на всіх Linux\Windows.

Бережіть себе, свою родину та свої дані.