Гамельнський щуролов

Гамельнський щуролов | AvPme’s iHomeЗ комп’ютером та Мережею я “на ти” з дитинства. Завдяки родині в десять років в нас з’явився перший комп’ютер, а потім понеслося… всі можливі операційні системи, платформи, BBS, uucp, uups, news… жорстке модераторство та священний RFC… Для себе особисто вважаю, що в галузі IT єдиним значним здобутком Людства – є лише Wikipedia, а все інше – це розваги, трата часу та споживання.

Але я зара не про ті всі романтичні речі, які були раніше і прогрес (чи деградацію в певних інституціях суспільства), який ми маємо зара. Хотілось би проілюструвати, наскільки ми є несамостійними і піддаємося ефекту натовпу (чи стада)… на мою думку, на жаль, в негативному сенсі терміну “стадо”.

Озираючись назад згадую: “Прівед – медвед”, “албанскій”, “енгрі бьордс”, “Аватар”, “коте”, “баян”, картинки з рапторами та веселками… і ще десятки, так званих “мемів”, які час від часу сучасні Гамельнські щуролови закидають в Мережу. Іноді просто заради втіхи, іноді з метою виростити зі “щурів” споживачів якогось “продукту”.

Я звісно скептик (зануда і всяке таке), тому й за багато років вже маю добрячий автоматичний анти-SPAM фільтр (який, на жаль, також часом дає збій), а ось переважна більшість людей танцюють під дудки вмілих “щуроловів”. Це не страшно, в принципі, веселитися… навіть трохи дуріти зі знайомими – це дуже добре… гумор – це чудові ліки та відрада для душі і розуму. Але дуже важко помітити різницю між фановим флеш-мобом та спланованою маніпуляцією… остання ж покликана заохочувати людей до певних дій: купувати товари; атакувати когось; поширювати (не)свідомо неправдиву (можливо навіть частково) інформацію; дискредитувати когось тощо.

Ще зовсім нещодавно я писав про Інфо-вату, але й надалі масово люди поширюють маніпулятивні “вброси”. Ось чергове дежавю (чи то, як кричали раніше, “баян”) – московинські поштарі в фашистській формі… так ці фото не сьогоднішнього дня, а в 2013 році точно вже були. Розводять, “як кошенят”, розпилюють увагу від головних подій (такий собі DDoS), що зара навколо нас (і з нами) відбуваються. Кожен день приносить чергову маніпуляцію… і правда тоне в брехні… часто не в повній брехні, а в різних співвідношеннях. Таке собі безкінечне реаліті-шоу, в якому кожен відчуває себе абсолютно незалежним і значущим… в якому загублений на вулиці котик є жахаючою подією, а смерті десятків-сонет-тисяч людей – нудною інформацією.

Я “сиджу” на потоках інформації… правда-брехня б’ють буквально з усіх боків. Факти-“факти”-“факт”и… калейдоскоп та віддзеркалення. Дуже важко розібратися, що відбувається, хто сам є маніпулятором, а ким маніпулюють… і головно в своїй ролі в глобальних процесах. Не знаю, як можна пояснити, що потрібно заспокоїтися та утриматися від бездумного поширення інформації (в своєму колі я, наприклад, отримую одну й ту саму інформацію з десяток разів), і що нікому не стане легше – це не засіб впливу на щось\когось – це вже є впливом на нас… за допомогою паніки маніпулюють лише нами. В наших силах лише підсилити паніку. А брехня, як благо, то мабуть лише для медицини. Війна є і нікуди не сховаєшся від цього, навіть якщо вона якимось чудом скоро скінчиться, то наслідки ми будемо розбирати ще десятки років.

З мого боку це мабуть остання спроба (“Бонжуртє” й самому набридає) привернути увагу до теми поширення неправдивої (а також незначущої) інформації. Мені справді цікаво читати те, що пишуть інші люди, але дуже хочеться, що б це були дійсно персональні думки, а не бездумне тиражування чужих.

Отож, дихаймо рівно, зберігаймо спокій, тренуймося та поважаймо один одного.