Боротьба з крипто-вітряками

В нас чергова хвиля боротьби з кирипто-валютами. Боротьби безжальної та беззмістовної. І саме ця недолугість з боку державних інституцій, на мою думку, є негативною для України.

Але розглянемо трохи тему загалом. За крипто-валютами, а точніше за технологією blockchain слідкую від моменту появи і не можу для себе зробити позитивних висновків, що б почати займатись цим.

Боротьба з крипто-вітряками

В даний момент існує вже більше 1000 крипто-валют, які виставлено “на ринок”… це лише публічні. Про проблеми з “ефіром” думаю, що всі чули і це лиш вершечок айсбергу, ню й про основну проблему такої “валюти”, що закладено до її ідеології всі знають, яка при достатній організації може легко призвести до компрометації всієї системи загалом.

То мої особисті думки, а по загальній темі є декілька глобальних, я б сказав філософських та системних проблем.

Головний аргумент “майнерів” у тому, що “… навіть США не здатні заблокувати цю діяльність…”. На мою думку, США просто спостерігають за цими процесами і не факт того, що вони абстрагувались від процесу, чи навіть не створюють “майбутній долар”. Тобто США (в нашому прикладі) або не бачать для цієї технології майбутнього в розрізі появи повноцінного платіжного інструменту і тому не заважають – “чим би дитя не бавилось”; або спостерігають та тестують свої власні рішення, користуючись безкоштовним та статистично значущим в Світових масштабах досвідом. Було б справді бажання зупинити це, вже б зробили – знайшли б рішення.

Головний аргумент наших офіційних інституцій полягає в тому, що “крипто-валюти” є інструментом дестабілізації національної валюти, механізмом ухилення від сплати податків, а також способом ведення незаконної діяльності (наприклад, підтримання ринку незаконного обігу наркотичних речовин). Але ці висновки фактично не мають достатнього наукового, економічного та стратегічного обґрунтування… все зводиться до парадигми, що “все нове – зло”. Банально нікому це робити – не має спеціалістів. НАН, в тому вигляді, в якому вона є, просто не здатна на такий аналіз.

Ось для України уявімо теоретичну ситуацію, що приймається абсурдне, але радикальне рішення – вимкнути струм в електромережі… Питання, чи зникне, наприклад, торгівля наркотиками?!? Моя відповідь – НІ. Добре, не так радикально, спецслужби та провайдери використають якісь технічні засоби і заблокують діяльність “ферм”, чи зміниться ситуація з торгівлею наркотиками?!? Так само, на мою думку, НІ.

Для мене в цій історії є жахливим є те, що державний апарат не здатен на будь-які дії, окрім “маски-шоу” та прямих заборон. А також те, що громадяни не намагаються усунути (в першу чергу реформувати у законний спосіб) одне з головних джерел наших проблем, а подовжують вести боротьбу (переважно віртуальну та не інституційну) за “бляхі” (послуговуюсь загальним терміном), за “сімки без паспортів”, за консервацію медичної системи тощо. Замість масового інституційного лобіювання (ГО, партії “з низу”, групи впливу тощо) своїх інтересів.

Blockchain цікава технологія, але я особисто не захоплююсь нею в якості “своєї валюти в кожній хаті”. Ця технологія, в першу чергу, є глобальним інструментом, який поки-що не має свого філософського наповнення, а використовується людьми, як чергові “кольорові мушлі”.