Заборонити не можна дозволити

Заборонити (,) не можна (,) дозволити Нова Зеландія вирішила заборонити зброю – пообіцяла дуже рішуче щось там прийняти в короткі строки. Мабуть створять якусь “ган-фрі” країну, а потім будуть дивуватись, як же це так, а зі злочинністю та насильством справи не покращились. Далі почнуть ножі забороняти – йой, а це ж десь були такі намагання і під тією ж короною.

Цікаво, а систему освіту нормальну вони (це всіх стосується) не хочуть створити, щоб не штампувати ліво-“право”-радикалів різного сорту? Державна освіта має базуватись виключно на наукових принципах, що б молоді люди тренували своє критичне мислення і не велись на сектантські, скрєпні, релігійні, “арійські”, лівацькі та інші ідеології. Приватна освіта – то вже питання бізнесу.

Наведу приклад системних заборон зі своєї галузі ІТ, але це абсолютно для всіх систем працює. Для простого налаштування параметрів доступу до певної теки на веб-сервері (наприклад, на сайті вашої компанії чи на приватному блозі):

order deny,allow         вказали послідовність - спочатку заборона, потім дозвіл
deny from all            заборонили все від всіх;
allow from ...           почали щось дозволяти.

Двадцять років тому ми будували фаерволи і захищали системи так само: спочатку забороняли все всім, а потім додавали конкретні правила: конкретним людям\сервісам\комп’ютерам\підмережам можна це і те, і у ось такий конкретний спосіб. Але проблема в тому, що в сучасному світі ІТ вже такі заборони не працюютm. До того ж вони не є ефективними і доводиться вигадувати все нові і нові засоби захисту, але в основі інформаційної безпеки все-одно стоїть людина, що (не)зацікавлена у своїй безпеці, а не технічні засоби. Саме від Людини залежить левова частка персональної безпеки, як в ІТ, так і загально в житті.

Оці кумедні заборони на зброю могли ще бути більш-менш ефективними в феодальному середньовіччі, коли середньостатистична людина мало відрізнялась від худоби і поводились з нею так само. Але часи інші, і що б не бути худобою, то доведеться брати відповідальність за свої дії чи бездіяльність. Колективна безпека – це добре і вона іноді працює, але як і будь-яка інша, вона є повільною у реагуванні. Жодна найкраща Поліція не здатна захистити людину в момент нападу. Так, вони потім дуже імовірно знайдуть і можливо затримають злочинця. Передадуть суду, але ж сучасні дуже гуманні до злочинців…

Всі заборони (будь-які) ведуть в ніжні обійма тоталітаризму. Схоже в уяві сучасних демократій, Свобода – це такий собі окремий карцер з м’якими і рожевими стінками… що б ніхто не заважав свободі. Мені все ж значно більше імпонує шлях освіти, персональної відповідальності та індивідуальних Свобод з мінімумом заборон.