Україна світові російською?

Нова влада серйозно проштовхує ідею створення російськомовного “каналу” для охоплення російськомовної аудиторії закордоном. Хочеться хоча б поверхово поглянути, наскільки це потрібно і чи взагалі може бути ефективно реалізовано.

Потенційна цільова аудиторія (ЦА)

Російськомовних людей в світі приблизно 260 мільйонів (загалом тих, хто розуміє):

  1. 30 млн. – українці, що не є прямою ЦА «каналу».
  2. 60 млн. – це CIS без України та РФ.
  3. 140 млн. – це сама РФ (рейтинг підтримки путлєра, нехай навіть за найскромнішими оцінками в 31% – до них не достукатись взагалі). В РФ – там підтримують путлєра зі зрозумілих причин: виходу в них немає іншого, оскільки окупація – це головна умова існування Московії.
  4. Саме закордонних, для яких планується створити “канал” – 30 млн… І одразу питання, скільки з них взагалі побачать той «канал». А навіть ті, що побачать, це переважно заробітчани чи переселенці, які нічого не вирішують і яким в принципі байдуже до того, що відбуваються, як в РФ, так і в Україні.

У порівнянні з 2+ млрд., наприклад, англомовних? До речі, ця множина перекриває частково і освідчене населення РФ – тих, з ким в принципі можна вести діалог.

Україна світові російською?

Ефективність

Навіть за умови якісної пропаганди, ефективність каналу для України буде максимум з коефіцієнтом 0,5. Тобто, якою б не була пропаганда, проте суто брехати не вийде, а відповідно буде й негатив часом. Конкурувати з російськомовними каналами – це абсолютно нереальна задача.

А навіщо тоді такий канал потрібен? Для наших заробітчан, що не володіють однією з найпопулярніших мов спілкування в Світі (англійська), яка до того ж є мовою Науки та Освіти? Що б роботяга після 16 годин рабської праці перед сном під пляшку пива подивився 20 хвилин «українського» контенту російською мовою. Контент, наприклад, розважальний можливо доведеться купувати в того ж окупанта РФ…

Потреби України

Санкції – це єдине, чим нам можуть допомогти з-за кордону. Проте це інструмент НЕ російськомовних. Саме виборці «правих» та лівих партій Європи та США впливають на прийняття рішень, і вони впевнені в правильності курсу путлєра (сильний, патріотичний, ліберальний лідер потужної країни)… Одночасно ті ж люди вірять, що в Україні пригнічують Права і Свободи, і взагалі тут «Сомалі». І ось з ними Україна взагалі не працює, і достукатись до них російською мовою не вийде.

Висновки для України

  • Повторювати десятиріччями практику російськомовного мовлення немає сенсу – воно не мало позитивного ефекту для України навіть на території самої ж України.
  • Потрібен англомовний (а може ще й іспанською, китайською, французькою, німецькими мовами) «канал»: сайт + канал youtube + fb + twitter + minds + medium + telegram).
  • Обов’язково потрібно мати своїх журналістів/агентів на місцях (принаймні в ключових регіонах). Успіх RT в тому, що вони не чисті пропагандисти, а безпосереднє джерело, що подає інформацію. Їх поширюють не тільки завдяки рекламним бюджетам, а також, як першоджерело, а це, відповідно, дає можливість подавати дані під потрібним кутом зору.
  • Відійти від суто політики, змістити акценти і подавати її через популярний масовий інфопростір, культуру, геймінг, історію, бізнес тощо. Інформаційна війна має стати для її масового цільового споживача цікавою (серйозний та суто освітній контент не є цікавим для соціальних платформ).

Резюме

Ідея створення російськомовного українського «каналу» для споживача закордоном – це марнотратство грошей платників податків. Є об’єктивна потреба в створенні нових чи реформування наявних ресурсів, що транслюють Україну в Світ англійською мовою.